Bursa 21. Kitap Fuarı başladı Kitap tutkunları Bursa’ya akın ediyor

Düzenlendiği ilk yıldan bugüne bölgenin kültürel yaşamına önemli katkılar sağlayan Bursa Kitap Fuarı kitapseverlerle 21. kez buluştu. Fuarın açılış törenine Bursa Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Batmaz, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ve kitapseverler katıldı. Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuara; 336 marka, yayınevi, dernek ve sivil toplum kuruluşu katılıyor.
Tüyap Fuarcılık Grubu tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliği beraberinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Mudanya Üniversitesi’nin destekleri ile düzenlenen Bursa 21. Kitap Fuarı, 2-10 Mart 2024 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.
Bursa’da kültür şenliği yaşanacak
Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Düzenlendiği ilk yıldan bugüne bölgenin kültürel yaşamına önemli katkılar sağlayan ve bugüne dek 4762 katılımcı ile 5 milyona yakın kitapseveri bir araya getiren Bursa Kitap Fuarı’nda, dokuz gün boyunca düzenlenecek 115 panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinden oluşan kültür etkinlikleri ve imza günlerinde, 600’den fazla yazar okurlarıyla buluşma fırsatı bulabilecek. Fuarımızın hepimiz için hayırlı uğurlu olmasını dilerim” diye konuştu.
Konuşması sırasında tüm kitapseverleri Bursa 21. Kitap Fuarı’na davet eden Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, “Kitap dünyası hem bireysel hem toplumsal gelişime katkılarıyla hem de tüm alanlara kaynak ve içerik sağlamasıyla, ülkesel kalkınmanın en önemli temellerinden biridir. Bir ülkede kitapların ve okuma kültürünün zorda kalması, hatta kayba uğraması, kabul edilebilir değildir” ifadelerini kullandı.
Fuarın konukları arasında; Afşin Kum, Ahmet San, Ahmet Ümit, Atilla Dorsay, Ayşe Kulin, Aytül Akal, Banu Noyan, Behiç Ak, Eray Hacıosmanoğlu, Erol Mütercimler, Haydar Ergülen, Hidayet Karakuş, Işıl Özgentürk, Kahraman Tazeoğlu, Leman Dorsay, Mustafa Balbay, Osman Pamukoğlu, Paola Peretti, Prof. Dr. Üstün Dökmen, Sahrap Soysal, Sevil Atasoy, Sibel Oğuz, Sibel Uzun, Sinan Meydan, Talha Uğurluel, Thomas Taylor, Ümit Özdağ ve Zülal Kalkandelen gibi önemli yazar ve şairler bulunuyor.
Ayrıca özellikle genç okurların takip ettiği Adora Yağmur, Aslı Arslan, Beyza Alkoç, Ceren Melek, Dilara Keskin, Doğukan Adal, Maral Atmaca ve Miraç Çağrı Aktaş gibi genç yazarlar da fuarda okurlarıyla bir araya gelecek.
Dünya Kadınlar Günü fuarda kutlanacak
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları fuara damgasını vurmaya hazırlanıyor. Fuar katılımcısı yayınevleri, dernekler ve sivil toplum kuruluşları “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Kadın Yazar Olmak”, “Kadın ve Şiir”, “Kadınlar Uyanalım!” ve “Kadın ve Göç Öykülerine” gibi etkinlikler gerçekleştirecek.
Bursa 21. Kitap Fuarı, her gün 10.00–19.30, kapanış günü olan 10 Mart tarihinde ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN